AMBASADORJI VSEŽIVLJENJSKEGA UČENJA 2021
Dobitniki letošnjih priznanj oz. naziva “AMBASADOR VSEŽIVLJENJSKEGA UČENJA” so s svojim dejavnim pristopom k vseživljenjskemu učenju v različnih oblikah dokazali, da nam nova znanja lepšajo vsakdan in pripomorejo k boljšemu življenju.
V sklopu Parade učenja, ki se bo 15. septembra med 15.00 in 18.00 odvijala pred stavbo MONG, bomo ob 16.30 naziv AMBASADOR VSEŽIVLJENJSKEGA UČENJA podelili izjemnim posameznikom in društvu:
JASNA ŽIVEC
Dolgoletna predavateljica slovenskega jezika, ki vodi tako formalne programe kot tudi tečaje in delavnice. Med udeleženci je priljubljena, kar dokazuje tudi njihovo redno obiskovanje organiziranih programov. Posebno pozornost velja nameniti njeni uspešnosti pri izpeljavi programov v času epidemije, saj je uspešno ohranjala motivacijo udeležencev, ki so se spopadali s težavami pri izobraževanju na daljavo.
VLADO TROST
Zaposlen na Finančni upravi RS in je predsednik Sindikata carinikov Slovenije in Organizacije sindikata Goriške.
V izobraževanju odraslih se zavedamo pomembnosti izobraževanja zaposlenih in v g. Vladu Trostu smo pri tem naleteli na istomislečega sogovornika. Poudariti velja njegovo zavzetost za motiviranje zaposlenih na FURS za dodatno izobraževanje in izpopolnjevanje. Skupaj z njegovo pomočjo smo izvedli kar nekaj izobraževanj s področja tujih jezikov ter komunikacije. Slednja so bila izbrana na podlagi izpeljane raziskave potreb med zaposlenimi, ki jo je izvedel g. Trost.
Je odziven in pripravljen pomagati – v sodelovanju z njim smo posneli tudi reklamni video za promocijo izobraževanj za podjetja.
MAJA PIUZI
Univ. dipl. sinologinja in zgodovinarka, ki je kot učiteljica angleškega jezika in zahodne kulture tri leta preživela na Kitajskem ter tam dobro spoznala kitajsko kulturo, tradicijo in jezik.
Pridobljeno znanje je v lanskem šolskem letu prenašala tudi na otroke in mladostnike, saj je v času epidemija prostovoljno in na daljavo, v organizaciji Večgeneracijskega centra Goriške, izpeljala uspešen tečaj kitajskega jezika in kulture. Poudariti velja motiviranost in vztrajnost otrok pri obiskovanju omenjenega tečaja, za kar gre nedvomno pripisati zasluge Majinemu načinu predajanja znanja. Sicer tudi sama poudari, da je pri svojem delu zelo organizirana in zanesljiva ter da se zaveda, da je znanje zaklad, ki lastnika spremlja povsod.
VLASTA HOJAK
Vlasta Hojak je udeleženka številnih tečajev in izobraževalnih delavnic na LUNG-u, aktivna, vedoželjna, pozitivna gospa, ki se zaveda pomena vlaganja v lastno znanje za večjo konkurenčnost na trgu dela.
Po izobrazbi je diplomirana ekonomistka. 34 let je bila zaposlena na banki NovaKBM, nato pa nepričakovano ostala brez zaposlitve. Kljub spoznanju, da se bo ponovno težko zaposlila, je ostala zelo aktivna – kot prostovoljka in kot udeleženka različnih programov. Neugodno življenjsko situacijo je obrnila sebi v prid in od takrat naprej daje poudarek osebnostni rasti, aktivaciji, redni rekreaciji in povsem zdravemu življenjskemu slogu. Predvsem pa jo, kot sama poudari, vodi zavedanje, da je pomemben le ta trenutek – tukaj in zdaj.
DRUŠTVO ŽENA IN DEKLET TRNOVO PRI GORICI
Ustanovitev društva v letu 2005, katerega korenine segajo že kar desetletja pred tem, je naletelo na pozitiven odmev tako v kraju samem kot tudi pri Trnovkah in Trnovcih, ki so se iz kraja že izselili, vendar se ob raznih dogodkih radi vračajo nazaj. Od takrat je društvo zelo aktivno v kraju samem, saj se trudi ohranjati pri življenju nekatera dogajanja in običaje, ki počasi, a nezadržno tonejo v pozabo. Ves svoj čas delovanja sodeluje tudi z drugimi društvi in organizacijami ter ustanovami. Kot zelo plodno se je pokazalo sodelovanje z Goriškim muzejem, ki društvu nudi strokovno pomoč pri posameznih projektih – tako svetovalno kot tudi z eksponati, društvom DOLI iz Lokavca, Društvom upokojencev Trnovo Lokve in še bi lahko naštevali. Vsako leto sodeluje tudi z Ljudsko univerzo Nova Gorica (LUNG) tako v Tednu vseživljenjskega učenja kot tudi pri drugih dogodkih in projektih. Pri svojem delovanju se trudi ohranjati kulturno dediščino in jo s pridom združevati s potrebami današnjega časa. Za svoje delo je društvo prejelo številne zahvale in pohvale, med katerimi je vsekakor potrebno omeniti priznanje za Naj nevladno organizacijo goriške statistične regije, LUNG-ovo Iskrico in diplomo Mestne občine Nova Gorica.